Projekty
PROJEKT ŠKOLNÍ ZAHRADA
Projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí
ministra životního prostředí.
Cílem projektu je rozvoj environmentálního vzdělávání a výchovy s vyšším využíváním
kontaktu s přírodním prostředím, zkvalitnění technického a didaktického zázemí pro
výuku a výchovu ve venkovním prostředí a navýšení počtu hodin strávených venku.
Využití zahrady bude zaměřeno především na předcházení a adaptaci na klimatickou
změnu.
Realizace projektu: září 2023 – říjen 2023
Poskytovatelé dotace:
http://www.sfzp.cz/
http://www.mzp.cz/
ŠABLONY I OP JAK Zapojili jsme se do projektu „Šablony I Mateřská škola Prostějov, Partyzánská ul. 34“ (registrační číslo projektu dle MS2021+: CZ.02.02.03/00/22_002/0005093, poskytnuta dotace ve výši 1 219 437,- Kč). Harmonogram realizace projektu: 1.9.2023 - 31.8.2025 Dotace je poskytnuta na podporu inkluzivního/společného vzdělávání (personální podpora MŠ – školní asistent).
Zapojili jsme se do projektu „Šablony II Mateřská škola Prostějov, Partyzánská ul. 34“
(reg. číslo: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0014376) v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Projekt bude ukončen k 31. 8. 2021. Celkové náklady projektu: 1 156 680 Kč.
Cílem výzvy je podpořit mateřské, základní a základní umělecké školy a školská zařízení pro zájmové vzdělávání (střediska volného času, školní družiny a školní kluby) formou projektů zjednodušeného vykazování. Výzva podpoří osobnostně profesní rozvoj pedagogů prostřednictvím dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, vzájemného setkávání a sdílení zkušeností pedagogů a odborníků z praxe, na pomoc školám a školským zařízením pro zájmové vzdělávání při společném vzdělávání dětí/žáků/studentů, a to možností personálního posílení o školního asistenta, školního psychologa, speciálního pedagoga, sociálního pedagoga, příp. chůvu v mateřské škole. Dále jsou podporovány extrakurikulární aktivity, spolupráce s rodiči dětí a žáků, kariérové poradenství žáků a aktivity rozvíjející metody výuky s využitím ICT.
Zvolené aktivity pro MŠ:
- Chůva – personální podpora MŠ
Zapojili jsme se do projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi (reg. číslo: CZ.02.3.61/0.0/0.0/16_020/0004015)
V souvislosti s novelou školského zákona (č. 82/2015 Sb.) jsou i na naši školu kladeny vysoké nároky ohledně zajištění rovného přístupu ke vzdělávání všech dětí, žáků a studentů tak, aby byl plně využit potenciál každého jedince a zároveň nedocházelo ke snižování nároků žádné skupiny. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli stát se jednou z 336 škol zapojených do projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi, který realizuje Národní institut pro další vzdělávání. Projekt je spolufinancován EU ve výši 148 801 183,04 Kč.
Benefity pro naši školu
Díky projektu bezplatně získáme:
- koučink a mentoring v oblasti profesního rozvoje pro vybrané pedagogy a vedení školy,
- služby odborných poradců (např. školního psychologa, speciálního pedagoga, metodika pro školské poradenské zařízení, metodika DVPP apod.),
- kurz pro vedení školy určený řediteli a jeho zástupci, který proběhne ve skupině 10 vybraných vedoucích pracovníků škol z kraje,
- příplatek pro vybraného pedagoga, který je garantem zavádění této podpory na naší škole,
- kurz základní přípravyzaměřený na praktické informace z oblasti inkluzivního vzdělávání,
- vyhodnocování inkluzivních podmínek a procesů v naší škole,
- podporu při nastavení služeb v rámci našeho školního poradenského pracoviště.
Zároveň se staneme součástí krajské sítě podpořených škol a školských zařízení, se kterými navážeme užší spolupráci prostřednictvím výměny zkušeností a příkladů dobré praxe, například formouodborných stáží.
Centra podpory školám v oblasti společného vzdělávání
V každém kraji vznikla při krajských pracovištích NIDV Centra podpory školám v oblasti společného vzdělávání, která poskytují konzultace a poradenství nejen školám a školským zařízením, ale i zájemcům z širší veřejnosti. Kontakty na centra podpory naleznete na tomto odkazu: www.nidv.cz/centra-kontakty
Informační semináře
V návaznosti na aktivity center podpory budou probíhat také informační semináře pro odbornou i laickou veřejnost. Jejich cílem je sdílet zkušenosti se zaváděním inkluzivního vzdělávání na konkrétních školách v kraji, rozšířit vhled do této problematiky i široké rodičovské veřejnosti a diskutovat o konkrétních problémech a tématech.
Více informací o projektu získáte na webových stránkách NIDV zde.
Individuální projekt systémový Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi se zaměřuje na zajištění podpory implementace Akčního plánu inkluzivního vzdělávání (APIV), a to především prostřednictvím posílení osobnostních a profesních kompetencí pedagogických pracovníků potřebných z realizaci společného vzdělávání v předškolním, základním, středním a zájmovém a neformálním vzdělávání a dále realizací informační a osvětové kampaně zaměřené na školy, odbornou a širokou veřejnost. Projekt je realizován v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), prioritní osa (PO) 3 Rovný přístup ke kvalitnímu předškolnímu, primárnímu a sekundárnímu vzdělávání.